Työpaikkaohjaaja- ja työelämäarvioijakoulutus

Työpaikkaohjaaja- ja arvioijakoulutukset ovat tarkoitettu ammattilaisille, jotka perehdyttävät ja ohjaavat opiskelijoita työpaikoilla sekä arvioivat opiskelijoiden näyttöjä.

STEP-koulutus tarjoaa työpaikkaohjaaja- ja arvioijakoulutusta erityisesti

  • kasvatus- ja ohjausalan
  • sosiaali- ja terveysalan
  • puhtaus- ja kiinteistöalan
  • ravintola- ja catering-alan
  • hius- ja kauneudenhoitoalan
  • kouluttamiemme ammatti- ja erikoisammattitutkinnon

opiskelijoiden työpaikkaohjaajille ja näyttöjen arvioijille.

Koulutuksia järjestetään eri puolilla Suomea ja TEAMS-verkkoalustalla.

Koulutuksien sisältönä mm.

  • työpaikalla järjestettävän koulutuksen sopimukset ja vastuut
  • opiskelijalähtöinen perehdytys, ohjaus ja palaute
  • oppimisen etenemisen seuranta työpaikalla
  • näyttöjen suunnittelu, toteutus ja arviointi
  • ajankohtaiset asiat ammattiin oppimisessa, koulutuksen ja työpaikkojen yhteistyö.

Koulutukset ovat maksuttomia ja niiden suorittamisesta saa todistuksen. Kevään 2022 koulutukset ovat jo ohi. Syksyn osalta lisäämme koulutukset tälle sivulle lähiaikoina.

Haku koulutuksiin

Hae koulutukseen koulutushaussa

Työelämäjaksojen ohjaavat opettajat perehdyttävät ohjaajia ja arvioijia tutkinnonosakohtaisesti opiskelijoiden työelämäjakson alkaessa TEAMS:lla.

Tarjoamme lisäksi työpaikkakohtaisia ohjaaja- ja arvioijaperehdytyksiä ja koulutuksia työpaikkojen tarpeen mukaan. Yhteyshenkilönä näissä koulutuksissa työelämäkoordinaattorit alueittain.

Tutustu ja ilmoittaudu koulutuksiimme etusivun koulutushaussa.

Tukea työpaikkaohjauksen arkeen: ohjaan.fi

Ohjaan.fi sivusto on tarkoitettu tukemaan työelämässä oppimista ja ohjausta.

Työelämäoppimisessa mukana, katso video.

Lisätietoja

Helsinki ja Järvenpää

Berntsson, Leena, p. 0400 342 296
leena.berntsson@step.fi

Kaustinen

Kiviniemi, Jaana, p. 040 091 0182
jaana.kiviniemi@step.fi

Lapua

Turja, Noora, p. 044 741 1373 
noora.turja@step.fi

Pieksämäki ja Kuopio

Laukkanen, Marjo, p. 040 182 0906
marjo.laukkanen@step.fi

Korhonen, Kaisa, p. 040 189 6243
kaisa.korhonen@step.fi

Ruokolahti

Wainonen, Ritva, p. 040 546 2657
ritva.wainonen@step.fi

Tulosta esite