Opintoklubi

Opintoklubit ja ohjauskerhot

Opintoklubilla saat tukea ja opastusta tehtävien tekoon, voit suorittaa tenttejä sekä osallistua teemakohtaisiin pienryhmiin. Opintoklubille voit tulla ilman ajanvarausta, mutta sinulla on oltava mukanasi omat tehtävät ja tehtäväksianto. Tentteihin tulee ilmoittautua ennakolta kyseisen kurssin opettajalle.

Järvenpää

  • opintoklubit tiistaisin klo 14.30-17, kerran kuukaudessa pidennetty aika 14.30-19
  • Lastenohjaaja: luokka A7, opettajana Katja Karinen, katja.karinen@step.fi
  • Lähihoitaja, VALMA ja ammattitutkinnot: luokka F101, opettajana Tanja Ylhäinen, tanja.ylhainen@step.fi
  • Nuoriso- ja yhteisöohjaaja: luokka H2, opettajana Pekka Uronen, pekka.uronen@step.fi
  • Jeesi torstaisin klo 14.15-16, luokka E3. Ammatilliset ohjaajat ja asuntolaohjaajat ovat paikalla.
  • Valman opintokerho torstaisin 13.15-14.15. Vastuuopettajana Anne Nyman, p. 044 712 4995, anne.nyman@step.fi
  • Aikuisten perusopetus: opintokerhot toteutuvat lukujärjestyksen mukaisesti. Vastuuopettajana Eva Uronen, p. 040 190 6944, eva.uronen@step.fi

Helsinki

  • opintoklubit maanantaisin klo 15-17, kerran kuukaudessa pidennetty aika klo 15-19.30 (Porkkalankatu 7b). Vastuuopettajana Eija Peltonen, p. 044 712 4978, eija.peltonen@step.fi

Kaustinen

Lapua

  • opintoklubi joka toinen keskiviikko  klo 14.30-16, luokka 204
    Ilmoitathan etukäteen tulostasi, kiitos. Päivi Vähäpesola, p. 044 756 6023, paivi.vahapesola@step.fi

Pieksämäki

  • opintoklubi kokoontuu tiistaisin klo 13.45 – 16.00, atk-luokka, A-rakennus
  • vastuuopettaja Ulla Manninen p. 040 704 7444, ulla.manninen@step.fi

Ruokolahti

  • opintoklubi torstaisin klo 12.15-15.00, atk-luokka
  • ilmoitathan etukäteen tulostasi: opettaja Katja Paakki, p. 040 6403 804, katja.paakki@step.fi tai ohjaaja Päivi Bragge, p. 044 2582 469, paivi.bragge@step.fi