Opintoklubi

Opintoklubit ja ohjauskerhot

Opintoklubilla saat erityisopettajien, ammatillisten opettajien ja ohjaajien tukea opintoihisi esimerkiksi tehtävien ja näyttösuunnitelmien tekoon.

YTO-opintoklubeilla ja -pajoissa saat erityisopettajan ja YTO-opettajien tukea yhteisten tutkinnonosien opiskeluun. Yto-opintoklubilla tai -pajassa voit tehdä myös oppiaineisiin kuuluvia kokeita.

Järvenpää

  • Opintoklubit tiistaisin klo 14.30-17, kerran kuukaudessa pidennetty aika klo 14.30-19.
    • Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, Tuva ja ammattitutkinnot: luokka F101, lisätietoja Tanja Ylhäinen, tanja.ylhainen@step.fi
    • Nuoriso- ja yhteisöohjaaja: luokka H2, lisätietoja Pekka Uronen, pekka.uronen@step.fi
    • Varhaiskasvatus ja perhetoiminta; luokka H2, lisätietoja Katja Karinen, katja.karinen@step.fi
    • Opintoklubeille ei ole erillistä ilmoittautumista!
  • YTO-opintoklubit ja –pajat torstaisin, F101-luokassa, lisätietoja Anu Leistola, p. 040 661 9129, anu.leistola@step.fi
    • YTO-opintoklubit torstaisin klo 15-16
      • Ei erillistä ilmoittautumista.
    • YTO-pajat torstaisin klo 16-18                   
      • Ilmoittautuminen Wilman Opinnot-puun kautta (Opetusryhmän valinta).
  • Jeesi-toiminta eli opiskelijoiden yhteisöllinen virkistystoiminta Järvenpään kampuksella: Ammatilliset ohjaajat ja asuntolaohjaat tiedottavat Jeesin toteutuksista Wilma-opintotietojärjestelmän kautta.
  • Tuvan kotitehtäväkerho torstaisin 13.15-14.15, lisätietoja Anne Nyman, p. 044 712 4995, anne.nyman@step.fi
  • Aikuisten perusopetus: opintokerhot toteutuvat lukujärjestyksen mukaisesti, lisätietoja Eva Uronen, p. 040 190 6944, eva.uronen@step.fi

Helsinki

  • opintoklubit maanantaisin klo 15-17, kerran kuukaudessa pidennetty aika klo 15-19.30 (Porkkalankatu 7b), lisätietoja Eija Peltonen, p. 044 712 4978, eija.peltonen@step.fi

Kaustinen

Lapua

  • opintoklubi joka keskiviikko klo 14.30 alkaen; luokka 203 ja ATK-luokka, lisätietoja Päivi Vähäpesola, p. 044 756 6023, paivi.vahapesola@step.fi ja Miia Karhu p. 040 185 6544miia.karhu@step.fi
  • Ilmoitathan etukäteen tulostasi!

Pieksämäki

  • opintoklubi tiistaisin ja keskiviikkoisin klo 14 – 16 (viikolla 44 ja 46 vain keskiviikona); ATK-luokka, A-rakennus, lisätietoja Pauliina Ehnqvist, p. 040 191 7387, pauliina.ehnqvist@step.fi

Kuopio

  • opintoklubi kerran kuukaudessa erillisen tiedotuksen mukaan, lisätietoja Titta Lintumäki, p. 040 182 1635 titta.lintumaki@step.fi

Ruokolahti

  • opintoklubi maanantaisin klo 12.15-14.45; ATK-luokka, lisätietoja Katja Paakki, p. 040 6403 804, katja.paakki@step.fi tai Päivi Bragge, p. 044 2582 469, paivi.bragge@step.fi
  • Ilmoitathan etukäteen tulostasi!