Neuromoninaisuuden huomioiminen 4H-toiminnassa
Kenelle
Koulutuksen sisältö on suunnattu erityisesti 4H-toiminnassa mukana oleville ohjaajille
Koulutuksen kuvaus
Koulutuksen sisältö
Koulutuspäivien aikana tarkastellaan 4H-toimijan työtä neuromoninaisuuden näkökulmasta. Koulutuksessa tarkastellaan mitä neuromoninaisuus on ja miten se ilmenee 4H-toimijan työssä. Keskustellaan kokemuksista ja pohditaan mikä merkitys on mm. rutiineilla ja ilmapiirillä toiminnan toteuttamisen näkökulmasta. Koulutuksessa käydään läpi ohjaajan roolia sekä käytännön työkaluja, joita voi hyödyntää omassa toiminnassa 4H-toimijan roolissa.
Kouluttajat
Päivi Vähäpesola: "Olen jalat maassa oleva, kahden nuoren äiti, joista toinen kuuluu Neuromoninaisten ryhmään. Työskentelen STEP-koulutuksen Kokkolan toimipisteessä ja saan työssäni kohdata nuoria, jotka ovat ”työni suola”. Olen työskennellyt opettajana 28 vuotta". Päivi on valmistunut aikoinaan Jyväskylän erityispedagogiikan laitokselta ja lisäkoulutusta hän on hankkinut vuosien myötä mm. luokanopettajankoulutus, erityisopettajan erilliset opinnot sekä Nepsy-valmentajan koulutus.
Aikataulu
Keskiviikko 30.9.2026
- 11.30–12 Ilmoittautuminen ja lounas
- 12–14 Koulutus
- 14–14.30 Päiväkahvi
- 14.30–16.30 Koulutus
Torstai 1.10.2026
- 8–8.30 Aamupala kaikille
- 8.30–10.30 Koulutus
- 10.45–11.30 Koulutus
- 11.30–12 Lounas
- 12–13 Koulutuspäivien koonti
Hinta
- 80 euroa sisältäen lounaan ja päiväkahvin koulutuspäivinä tai
- 95 euroa sisältäen lounaan ja päiväkahvin koulutuspäivinä sekä majoituksen 2hh (sis. lakanat ja pyyhkeen) ja ilta- sekä aamupalan.
Ilmoittautuminen
Ilmoittautuminen päättyy 16.9.2026.
Koulutuksen totetuminen edellyttää riittävän määrän osallistujia.
Muuta
Peruutusehdot ja hintojen lisätiedot - STEP-koulutus
Pidätämme oikeudet muutoksiin.