Koulunkäynninohjaajien päivät
Kenelle
Koulunkäynnin- tai kouluvalmentajan työtehtävässä toimivat
Koulutuksen kuvaus
Ensimmäisen koulutuspäivän teemoina ovat nuoruusiän ajankohtaiset ilmiöt, nuoruuden kehitysvaihe erityisesti konfliktiherkkyyden näkökulmasta sekä restoratiivinen kohtaaminen.
Toinen päivä aloitetaan tarkastelulla siitä, millainen on koulu- ja opiskelumaailman turvallisuustilanne Suomessa ja mistä kaikesta turvallisuus koostuu? Kuka on vastuussa turvallisuuden toteutumisesta ja mitkä ovat koulumaailman aikuisten vastuut ja velvollisuudet? Miten itse voin olla osaltani vaikuttamassa turvallisen koulumaailman mahdollistumiseen? Mukaasi saat käytännön vinkkejä turvallisuuden toteuttamiseen. Toinen päivä jatkuu oppimisen tuen uudistumisen tarkastelulla ja mikä on ohjaajan rooli sen toteuttamisessa. Koulutspäivät päättyvät äänimaljarentoutukseen.
Kouluttajat
Emmi Wallin ja Minttu Oinonen, Aseman lapset ry.
Ilpo Rantala
Ilpolla on poliisitaustaa parikymmentä vuotta eri tehtävissä. Koulutustausta poliisin lisäksi sosionomi (AMK) ja yhteiskuntatieteiden kandi sosiaalityön puolelta sekä erilaisia turvallisuuteen liittyviä lisäkoulutuksia. Nykyään Ilpo toimii Lapuan kaupungin turvallisuuskoordinaattorina kasvatuksen, koulutuksen ja vapaa-ajan toimialalla.
Jukka Vetoniemi, OPH
Jukka Vetoniemi (KT) on kasvatustieteen tohtori ja opetusneuvos Opetushallituksessa. Hänen asiantuntijuutensa ja tutkimustyönsä painottuvat inkluusioon, sosiaaliseen osallisuuteen, koulujohtamiseen sekä inklusiivisten oppimisympäristöjen kehittämiseen. Hänen työtehtäviinsä kuuluvat oppimisen tuen, yhteisöllisen oppilashuollon sekä ohjauksen asiat. Jukka on ollut mukana kirjoittamassa opetussuunnitelman perusteita tuen uudistukseen liittyen ja hän tulee kertomaan oppimisen tuen uudistuksesta sekä siitä, miten se vaikuttaa koulujen toimintakulttuuriin ja mm. koulunkäynninohjaajien työhön.
Aikataulu
Torstai ja perjantai 23.-24.10.2025
Torstaina 23.10.2025
8-8.45 Yhteinen aloitus aamupalalla
8.45-9 Tervetulosanat
9-12 Ajankohtaiskatsaus nuoruuteen NYT
Onko olemassa haastavia nuoria?
Konfliktit ja väkivalta – syyt, seuraukset ja selvittäminen
Osallisuus voimavarana, keinoja ja käytäntöjä arjen kohtaamiseen
Emmi Walllin ja Minttu Oinonen, Aseman Lapset ry.
12-13 Lounas
13-15 Ajankohtaiskatsaus nuoruuteen NYT
Onko olemassa haastavia nuoria?
Konfliktit ja väkivalta – syyt, seuraukset ja selvittäminen
Osallisuus voimavarana, keinoja ja käytäntöjä arjen kohtaamiseen
Emmi Walllin ja Minttu Oinonen, Aseman Lapset ry.
Perjantaina 24.10.2025
8.30-9.30 Kouluympäristön turvallisuus,
Ilpo Rantala, Turvallisuusvastaava Lapuan kaupunki
9.45-11.45 Oppimisen tuen uudistuminen ja koulunkäynnin ohjaajan rooli tuen toteuttamisessa
Jukka Vetoniemi, OPH
11.45-12.45 Lounas
12.45-14 Äänimaljarentoutus
Merja, Koskiranta
Koulutuspäivien päätös
Hinta
100€, sisältäen koulutuksen osallistumismaksun, torstain aamupalan ja lounaan molempina koulutuspäivinä.
125€, sisältäen yöpymisen 2hh/1yö (iltapala), koulutuksen osallistumismaksun, torstain yhteisen aamupalan ja lounaan molempina koulutuspäivinä.
160€, sisältäen yöpymisen 2hh/2yötä (sis. iltapalat ja ke aamupalan), koulutuksen, torstain yhteisen aamupalan ja lounaan molempina koulutuspäivinä.
Ilmoittautuminen
Ilmoittautuminen päättyy 10.10.2025
Koulutuksen totetuminen edellyttää riittävän määrän osallistujia!
Muuta
Peruutusehdot ja hintojen lisätiedot - STEP-koulutus
Oikeudet muutoksiin pidätetään.