Aino ja Oiva -taidelinja
Kenelle
Aino ja Oiva-koulutus on tarkoitettu sinulle, joka haluat opiskella kansanopistossa yhdessä toisten kanssa. Koulutuksessa opit paljon uusia asioita sekä taitoja itsenäiseen elämään.
Tie mahdollisiin opintoihin käy hakemuksen ja koulutuskokeilun kautta. Tee ensin hakemus, opettaja ja tai ohjaaja on hakijaan sen jälkeen yhteydessä.
Koulutuksen kuvaus
Aino ja Oiva -taidelinja erityistä tukea tarvitseville
Aino ja Oiva -taidelinja on tarkoitettu erityistä tukea tarvitseville nuorille ja aikuisille.
Haluaisitko opiskella kuvataidetta, musiikkia, teatteri-, tanssi- ja liikeilmaisua, sekä vahvistaa itsetuntemustasi ja syventää vuorovaikutustaitojasi.
Aino ja Oiva -koulutuksessa me opiskelemme näitä aineita joka viikko. Taiteen tekemisen lähtökohtana on opiskelijan oman äänen kuuleminen ja esille tuominen.
Lukuvuoden aikana valmistamme useampia kuvataidenäyttelyitä, konsertteja, sekä teatteri -ja tanssiesityksiä. Opintoihin kuuluvat myös opintomatkat.
Koulutus sisältää myös kaikille yhteisiä perustaitoja, kuten äidinkieli, matematiikka, luonto- ja ympäristötaidot ja media- ja digitaidot, sekä käden taitoja.
Opetusta on viisi päivää viikossa klo 9.15–13.30 välillä. Koulupäivän aikana on 5 oppituntia. Koulutus on tarkoitettu ilman henkilökohtaista avustajaa pärjääville. Ryhmässä toimii ohjaaja.
Opetuksessa huomioidaan opiskelijoiden erityisen tuen tarpeet yksilöllisesti. Opiskelijoillamme on erityisten tuen tarpeita liittyen mm. kommunikaatioon, sosiaalisissa tilanteissa toimimisessa, toiminnanohjauksessa ja itsenäisessä asioinnissa. Koulutuksen myötä itsenäiset, arjen perustaidot vahvistuvat.
Voit tulla mukaan ryhmään ympäri lukuvuoden.
Opintomaksu sisältää lounaan jokaisena koulupäivänä. Opiskelijat ovat tapaturmavakuutettuja opiskelupäivänä.
Lisätietoja
Katja Kaulanen, opettaja, katja.kaulanen@step.fi, p. 040 482 7953