Koulutus ja kehittäminen

Me STEP-opintokeskuksessa haluamme olla mukana tukemassa sinua ja työyhteisöäsi toimintanne kehittämisessä yli työalarajojen – yhdessä tekemällä ja yhdessä kouluttautumalla vastaamme vahvasti ajan haasteisiin.

Tarjoamme monipuolista koulutusta järjestöjen ja seurakuntien työntekijöille, luottamushenkilöille ja vapaaehtoisille. Löydät laajan joukon osaajia ja asiantuntijoita saman katon alta.

Tutustu koulutuskalentereihimme: Opinpuu 2021. Opinpuu 2022 ilmestyy syyskuun aikana.

STEP-koulutuksen muuta koulutustarjontaa löydät täältä.

Toiveita opintokeskuksen järjestämän koulutus-, kehittämis- ja seminaaritoiminnan aiheiksi voi esittää ympäri vuoden tai vaihtoehtoisesti vuosittaisissa jäsenjärjestötapaamisissa.

Voit myös tilata asiantuntijoiltamme koulutusta ja konsultointia työyhteisöönne. Aiheet ja teemat voivat olla esimerkiksi

  • kestävä kehitys ja ekososiaalinen sivistys
  • koulutussuunnittelu
  • kuvanlukutaito ja kuvien käyttö
  • viestintä
  • pedagogiikka, tilan pedagogiikka, kerrontapedagogiikka
  • taloushallinto, organisaation kehittäminen
  • työhyvinvointi
  • monikulttuurisuus, moninaisuuden kohtaaminen
  • luottamushenkilötoiminnan kehittäminen
  • yhdistys- ja järjestötoiminta
  • hengellisen elämän teemat
  • vapaaehtoistoiminta.

Ota yhteyttä. Suunnitellaan yhdessä juuri teidän tarpeisiinne sopiva kokonaisuus!

Pulkkinen Hanna, koulutuspäällikkö,
hanna.pulkkinen@step.fi
p. 044 712 4985

Teemat ja kouluttajien yhteystiedot:

Kestävä kehitys ja ekososiaalinen sivistys 
Visto Jari, kouluttaja
jari.visto@step.fi
p.  040 618 4290 

Katsomukset ja katsomuskasvatus
Aumala Päivi , kouluttaja
paivi.aumala@step.fi
p. 040 158 1345 

Keränen-Pantsu Raili, kouluttaja (uskonnonopetuksen kehittäminen, katsomusdialogi)
raili.keranen-pantsu@step.fi
p. 040 575 8061

Anna Saurama, kouluttaja (uskonnonopetuksen kehittäminen, katsomusdialogi)
anna.saurama@step.fi

Kerrontapedagogiikka ja toimintamallit 
Aitlahti Kaisa, kouluttaja
kaisa.aitlahti@step.fi
p. 040 703 3356 

Reinikainen Satu, kouluttaja
satu.reinikainen@step.fi
p. 040 701 9713 

Lapsivaikutusten arviointi (LAVA)
Pulkkinen Hanna, koulutuspäällikkö
hanna.pulkkinen@step.fi
p. 044 712 4985 

Monikulttuurisuus, moninaisuuden kohtaaminen 
Klemetti-Falenius Anna-Leena, lehtori, monikulttuurisuuskasvatus
anna-leena.klemetti-falenius@step.fi
p. 040 832 2467 

Spiritualiteetti 
Kanerva Marjaana, kouluttaja
marjaana.kanerva@step.fi
p. 0400 811 897 

Aitlahti Kaisa, kouluttaja 
kaisa.aitlahti@step.fi
p. 040 703 3356 

Taloushallinto 
Lahtiluoma Sami, koulutuspäällikkö  
sami.lahtiluoma@kirkkopalvelut.fi
p. 040 592 2197 

Seurakunnan luottamushenkilötoiminnan kehittäminen
Peltovirta Margit , koulutussuunnittelija
margit.peltovirta@step.fi
p. 040 087 4514 

Varhaiskasvatus ja perhetoiminta sekä pedagogiikka 
Aitlahti  Kaisa, kouluttaja
kaisa.aitlahti@step.fi
p. 040 703 3356 

Reinikainen Satu, kouluttaja
satu.reinikainen@step.fi
p. 040 701 9713 

Aumala Päivi, kouluttaja
paivi.aumala@step.fi
p. 040 158 1345 

Vapaaehtoistoiminta 
von Essen Pirjo, opintotoiminnan koordinaattori
pirjo.vonessen@step.fi
p. 040 775 8033