Tilauskoulutukset ja yhteystiedot

Tilaa koulutus työyhteisöllesi!

Palvelemme sinua ja yhteisöäsi toteuttamalla tarvitsemanne koulutuksen toiveidenne ja tarpeidenne mukaisesti. Voimme lähteä rakentamaan koulutusta kanssasi esimerkiksi jonkin tarjonnassamme olevan koulutuksen teemoista tai aloittamalla suunnittelu nimenomaan teidän seurakuntanne ajankohtaisista tarpeista käsin.

Voit tutustua tarjolla oleviin koulutusteemoihin täällä tai ottaa yhteyttä suoraan kouluttajiimme.

Tilauskoulutuksissa lähdemme aina liikkeelle kunkin seurakunnan tai yhteisön ajankohtaisista kysymyksistä ja tarvittaessa käytämme kouluttajina myös ulkopuolisia asiantuntijoita.

Ota yhteyttä ja suunnitellaan koulutus yhdessä!

Yhteystiedot

Antikainen Irene, koulutussihteeri
irene.antikainen@step.fi
p. 040 351 8729 

von Essen Pirjo, opintotoiminnan koordinaattori
pirjo.vonessen@step.fi
p. 040 775 8033 

Peltovirta Margit , koulutussuunnittelija
margit.peltovirta@step.fi
p. 040 087 4514

Penttinen Nina, koulutussihteeri
nina.penttinen@step.fi
p. 044 358 9040 

Pulkkinen Hanna, koulutuspäällikkö
hanna.pulkkinen@step.fi
p. 044 712 4985 

Teemat ja kouluttajien yhteystiedot:

Kestävä kehitys ja ekososiaalinen sivistys 
Visto Jari, kouluttaja
jari.visto@step.fi
p.  040 618 4290 

Pedagogiset toimintamallit 
Aitlahti Kaisa, kouluttaja
kaisa.aitlahti@step.fi
p. 040 703 3356 

Reinikainen Satu, kouluttaja
satu.reinikainen@step.fi
p. 040 701 9713 

Lapsivaikutusten arviointi (LAVA)
Pulkkinen Hanna, koulutuspäällikkö
hanna.pulkkinen@step.fi
p. 044 712 4985 

Monikulttuurisuus, moninaisuuden kohtaaminen 
Klemetti-Falenius Anna-Leena, lehtori, monikulttuurisuuskasvatus
anna-leena.klemetti-falenius@step.fi
p. 040 832 2467 

Spiritualiteetti 
Kanerva Marjaana, kouluttaja
marjaana.kanerva@step.fi
p. 0400 811 897 

Aitlahti Kaisa, kouluttaja 
kaisa.aitlahti@step.fi
p. 040 703 3356 

Taloushallinto 
Lahtiluoma Sami, koulutuspäällikkö  
sami.lahtiluoma@kirkkopalvelut.fi
p. 040 592 2197 

Seurakunnan luottamushenkilötoiminnan kehittäminen
Peltovirta Margit , koulutussuunnittelija
margit.peltovirta@step.fi
p. 040 087 4514 

Varhaiskasvatus ja perhetoiminta sekä pedagogiikka 
Aitlahti  Kaisa, kouluttaja
kaisa.aitlahti@step.fi
p. 040 703 3356 

Reinikainen Satu, kouluttaja
satu.reinikainen@step.fi
p. 040 701 9713 

Aumala Päivi, kouluttaja
paivi.aumala@step.fi
p. 040 158 1345 

Vapaaehtoistoiminta 
von Essen Pirjo, opintotoiminnan koordinaattori
pirjo.vonessen@step.fi
p. 040 775 8033